Kaj pomeni/predstavlja marketinški splet [na internetu]?

Marketinški splet, t.i. marketing mix je izraz v trženju, ki pojasnjuje rabo različnih marketinških kanalov in različnih marketinških, komunikacijskih pristopov z namenom trženja, promocije, oglaševanja ter dvigovanja blagovne znamke podjetij. Soroden izraz za marketinški splet je tudi trženjski splet.

Marketinški splet je sestavina poslovnega načrta, ki jo marketinška teorija, opredeljuje s štirimi P-ji (vir 1):

  • kaj ponujamo
  • price definition (cenovna politika)
  • povezava produktov in storitev podjetja s kupci in
  • promocija

Marketinški splet je načrt trženja, po katerem, za podjetje definiramo produkte in storitve, ki jih nameravamo tržiti, določimo in identificiramo idealnega kupca (ter s tem ustrezno ceno v povezavi z lastnostmi naših kupcev in tržnimi/prodajnimi cilji podjetja), identificiramo rešitve in težave, ki jih našim kupcem, naši produkti in storitve, odpravljajo ter določimo načrt promocijskih aktivnosti, ki bodo potrebne za zagon prodaje in trženja.

Za razliko od “klasičnega” marketinškega spleta, se marketinški splet na internetu, dopolnjuje še z identifikacijo različnih spletnih kanalov, na katerih bomo s svojimi promocijskimi pristopi, nastopali na spletu.

Tisti, ki boste “predelali” spodnji prispevek, boste v njem našli nekaj prikazanih primerov internetnih strani in opisanih marketinških pristopov le teh, na internetu.

Vsa opisana in predstavljena podjetja v nadaljevanju, v različnih panogah, na internetu, delujejo že dlje časa, njihova učinkovitost obvladovanja marketinškega spleta, pa se izkazuje skozi odlične poslovne rezultate, stabilno spletno poslovanje, rast ter širjenje na prodajo komplementarnih in ostalih dodatnih produktov in storitev oz., v nekaterih primerih, širjenje na nove trge.

NAMIG: V kolikor vas zanima v celoti vnovčiti potenciale celovitega marketinškega spleta na internetu, bodisi za izdelavo trženjske strategije, vodenje spletnega nastopa ali optimizacijo vaših obstoječih spletnih strani in trgovin, preverite marketing svetovanje MatijaZajšek.com.

Kaj boste našli v tem prispevku…

Cena kakovostnega marketinškega načrta v primerjavi z rezultati

Nedvomno velja, da kakovostne stvari stanejo več denarja, a žal to ne pomeni, da je nekaj kar stane več denarja, tudi 100% najbolj kakovostno.

Še posebej na področju marketinga, kjer je najbrž prav vsak podjetnik, že naletel na t.i. “marketinško prodajanje megle”, velja, da je rezultate trženjskih in marketinških naporov in aktivnosti, pač potrebno znati meriti.

Manj podjetnikov je, kljub merjenju aktivnosti na področju marketinškega spremljanja rezultatov, vezana na same rezultate, temveč le te povezuje s ceno posameznih marketinških storitev, a se žal cene, specifičnih marketinških storitev, lahko zelo razlikujejo med sabo.

Npr. o cenah t.i. optimizacije spletnih strani (kot eni izmed zelo iskanih spletno marketinških aktivnosti za katero se zanima vedno več podjetnikov) smo pisali v članku, na povezavi.

Po drugi strani, se učinkovitost kakovostno zasnovanega marketinškega načrta, ne spremlja samo s ceno (in kakovostjo posredovanih marketinških storitev), ampak predvsem s konverzijo spletnih strani.

Nič nam ne koristi, če smo v spletno stran, vložili 2000€ ali 5000€, in spletna stran, sicer pridobiva na obiskanosti – a, če tega obiska spletne strani, ne znamo pretvoriti v nakupe oz. oddana zanimanja za naše produkte in storitve, nam ostane “samo” visoko obiskana spletna stran. Zato je in pri ogromno podjetnikih, postaja, konverzija spletne strani, sestavna in najbolj odločilna komponenta, učinkovitih spletnih strani.

Namig: Nedvomno si več pozornosti v kakovosten in “širok” marketinški splet lahko privoščijo podjetja z visokimi bonitetnimi ocenami in več sredstvi za, ki jih imajo na voljo za razvijanje svojega marketinga, najlažja pot do ugotovitve vaše konkurenčne prednosti v primerjavi z vašo konkurenco in do ugotovitve koliko konkurenti v vaši panogi, namenjajo za svoj marketinški splet, pa je ta, da preverite finančne podatke vaše konkurence. Ni narobe, če pred zastavitvijo svoje marketinške startegije, preverite koliko sredstev namenjajo za marketing budžet vaši konkurenti. Do teh podatkov pridete npr. čez bonitete podjetij, na povezavi.

Marketinški splet na področju online prodaje (fizičnih produktov)

Spletne trgovine, v očeh marketinškega spleta na internetu, predvsem na področju promocije in prodaje svojih produktov, nastopajo (v večini primerov) na Googlu, družabnih omrežjih, video kanalu YouTube, precej od njih pa svoj marketinški splet dopolnjuje tudi s prodajo na Amazonu.

Marketinški splet na internetu [na primeru prodaje vzmetnic]

Ena bolj uspešnih in učinkovitih spletnih trgovin, ki na slovenskem Googlu, že vrsto let, zelo uspešno prodaja vzmetnice, je spletna trgovina Pohištvo123.si, njihovo učinkovitost pri prodaji vzmetnic pa gre pripisati aktivnostim marketinga, ki vzmetnice Pohištvo123.si, že vrsto let, uspešno pozicionira na trgu kot vzmetnice z daleč najboljšim razmerjem med kakovostjo in ceno vzmetnic.

Navsezadnje, so ležišča Pohištvo123.si, bodisi tista trša ali mehkejša, v njihovi trgovini Pohištvo123, cenejša od konkurenčnih vzmetnic za za 50%.

marketinski splet prodaja vzmetnic

Učinkovit marketing mix močno vpliva na spletno prodajo in rezultate, slednje pa je na internetu, še lažje meriti, kot se to meri preko drugih marketinških kanalov (tisk, radio, jumbo plakati) – kjer pogosto pojavnost vpliva “zgolj” na branding in še tega je včasih nemogoče izmeriti. Precej podrobno smo o tem kako povečati spletno prodajo pisali v primerih iz prakse, v članku na povezavi.

Storitveni marketinški splet

Storitveni marketinški splet narekuje izdelavo t.i. pristajalnih strani (t.i. landing pages) preko katerih podjetja in lastniki spletnih strani, prvenstveno pridobivajo povpraševanja (leads) za svoje produkte in storitve.

Storitveni marketinški splet, zelo pogosto, vključuje tudi t.i. content marketing (vsebinski marketing) preko katerega s pomočjo najrazličnejših spletnih vsebin, na različnih spletnih kanalih, komunicirajo podjetja v svojimi ciljnimi publikami.

Vsebinski marketing je veja (spletnega) marketinga, ki se ga, zraven majhnih freelancerjev in mikro podjetij, resno lotevajo tudi vse velike in priznane blagovne znamke. Poglejte si samo kako s pomočjo vsebinskega trženja, na svojem blogu z varčevalnimi nasveti, svojo ciljno publiko nagovarjajo TriglavSkladi.si.

Storitveni marketinški splet na področju porok

Na Googlu pomen marketinškega spleta večina lastnikov opazuje zgolj skozi visoko uvrstitev spletne strani na prvih mestih (z eno spletno vsebino). KAR JE NAROBE!!!

Krasen in izjemno učinkovit storitveni marketinški splet na internetu (konkretno, na Googlu), poglejte iz spodnje slike. Spodnja slika pokaže primer, kjer je potrebno na vsebine, ki jih za namene trženja, želimo producirati našim obiskovalcem, izdelati celostno.

Nekateri obiskovalci (uporabniki Googla) želijo (glede na vtipkane ključne besede), o posamezni tematiki pridobiti zgolj informacije, drugi uporabniki želijo, z isto ključno besede (pridobiti ponudbo).

V tem primeru je potrebno za oboje pripraviti obe vrsti spletnih vsebin (ponudbo in informativno vsebino).

Poglejte kako je to uspelo slovenski največji spletni strani (in trgovini) za cvetlično dekoracijo porok, Sanjski.Sopek.si:

informativna in ponudbena spletna stran

Takoj za plačanimi oglasi se na Googlu, na prvi strani, po vtipkani ključni besedi “poročni šopek” prikazujeta 2 marketinški vsebini: ponudbena vsebina, ki prikazuje vsebino za tiste, ki jih zanimajo poročni šopki in poročne dekoracije ter informativna vsebina, ki prikazuje informacije o tem zakaj nevesta sploh nosi poročni šopek.

Marketinška strategija za trženje na tujih trgih

Za trženje na internetu, na tujih trgih, je v osnovi, mogočih več poti. Najpogosteje se za to predvidi trženje čez Google ali prodaja na Amazonu, sicer pa je do tujih trgov, na speltnu, mogoče učinkovito priti tudi preko družabnih omrežij, preko YouTube video vsebin, itd…

Marketing mix na tujih spletnih trgih

Slovenskim podjetjem je že iz zgodovinskih in jezičnih razlogov ter zaradi bližine trga, najbližji trg Hrvaška. Najbolj uporabljan marketinški model, ki se je za slovenska podjetja izkazal za trženje na Hrvaškem je vzpostavitev identičnih trgovin, kot jih imajo slovenska podjetja, postavljene v Sloveniji.

Dva, izjemno uspešna marketinško in prodajno na internetu, poslovna modela, ki na enak način izvajata svoje marketinške in prodajne aktivnosti tako v Sloveniji kot na Hrvaškem, sta npr. TopIzbira, ki trži v Sloveniji “ovitke za telefone”, na Hrvaškem pa “maskice za mobitele” – preko dveh, identičnih, a zgolj prevedenih spletnih trgovin (topizbor).

Drugi, identični primer zelo učinkovitega in enakega marketinškega pristopa, uporablja podjetje Bambini (bambini.si & bambini.hr).

NAMIG: Marketinški splet na tujih trgih, ni potrebno zastaviti “zgolj” na nastop in trženje na Googlu, saj je na tujih trgih, še bolj kot pri nas, na voljo, bistveno več spletnih platform, ki so celo bolj ozko, specifično usmerjene za različne publike.

Diverzifikacija spletne prisotnosti predstavlja po eni strani, gradnjo trženjske neodvisnosti od enega (ali posameznega) spletnega kanala, po drugi strani pa tudi priložnost za trženjsko komuniciranje s tistimi javnostmi, ki uporabljajo t.i. specializirane spletne portale.

Recimo…. za slovenska podjetja, ki se ukvarjajo npr. z opremljanjem, dizajniranjem, urbano opremo in krajinsko arhitekturo, je izjemno popularna spletna platforma ArchiExpo, na njej pa zraven slovenskega Googla zelo močno nastopa slovensko, eno najbolj znanih podjetij, kjer se izdeluje urbana oprema, podjetje Kreal d.o.o. Ravno njihova urbana oprema preko spletne platforme ArchiExpo dosega odlične marketinške rezultate v smislu povečevanja vidnosti njihovega programa parkovnih klopi, vrtnega pohištva, košov za smeti, idr…

Viri in dodatne informacije

1 – Trženjski splet