Kako izboljšati medsebojne odnose in si ustvariti lepše življenje
Spet smo pri naglici, storilnosti, količini dela in aktivnosti … In seveda potrebi človeka, da ubeži resničnosti, svojim ranam in čustvom. Kako izboljšati medsebojne odnose? Za to sta potrebna čas in dobra volja.
.
Vsi imamo v sebi določene predstave in merila, kako naj bi se razumeli. Te podobe nam vsiljujejo tudi »happy ending« filmi in oddaje, pa tudi okolica s svojo sliko, kako naj bi bilo v življenju.
.
Idealna podoba odnosa pogosto na vas vpliva tako močno, da se ne zavedate več realnosti.
.
Kako veste, da ste že v težavah?
.
- odnos se vam zdi samoumeven,
- s sogovornikom/partnerjem se med pogovorom ne gledata več v oči, lahko da eden umika pogled,
- če se gre za partnerski odnos, se pogovarjata le še o logistiki življenja: kdo bo kdaj, koga, kam peljal, šel iskat, kdo bo šel v trgovino, kdo skuhal….ipd.,
- prijatelji vas ne pokličejo, vi ste tisti, ki kličete,
- v pogovoru ali skupnem delovanju prihaja do stalnih trenj, konfliktov, sporov…,
- nič ne teče več gladko,
- čutite potrebo po nečem več, pa se ne zmorete premakniti z mesta.
.
In še bi lahko naštevali…
.
Kje se najdete? Od tega je odvisno, kako se spopasti s težavami, kaj narediti, da stopite na pot dobrega, kvalitetnega odnosa.
Medsebojni odnosi na delovnem mestu s pomočjo team buildingov
Za razliko od družinskega življenja in izboljševanja kakovosti odnosov med družinskimi člani, predstavlja, takoj za družinskimi odnosi, naslednjo najbolj pomembno komponento našega življenja, kakovosten odnos na delovnem mestu. Tukaj ne govorimo samo o odnosu nas samih do dela, temveč tudi o odnosu do sodelavcev, saj se medsebojni odnosi na delovnem mestu, posredno dotikajo tudi boljših poslovnih rezultatov in motivacije za delo.
Študije že vrsto let dokazujejo, da k pozitivnemu vzdušju na delovnem mestu, odlično pripomore izvedba kakšnega team building programa, zato je danes na trgu vedno več podjetij, ki najrazličnejše teambuilding delavnice, organizirajo kot sestavni del svojih poslovnih procesov.
Enkrat lahko za boljše medsebojne odnose zaposlenih na delovnem mestu, organizirate teambuilding program za motivacijo, drugič za izboljšanje komunikacije, tretjič za premagovanje skupnih ovir in četrtič za doseganje sinergijskih učinkov.
Teambuilding za podjetja je mnogo več kot zgolj zabava ali sindikalni izlet, a nujno je, da pred vsako njegovo izvedbo, cilje teambuildinga, uskladimo s cilji podjetja.
.
Kako izboljšati medsebojne odnose?
.
Najprej je potrebno pogledati vase. Klišejsko, a ne?
.
Kako dobro se v resnici poznate? Svoje potrebe, hotenja, želje? (1)
.
Ali ste vedeli, da največ konfliktov in nesporazumov nastane zgolj zato, ker ljudje ne povedo tistega, kar zares čutijo in si želijo?
.
Zato je eden izmed najpomembnejših korakov pri izboljšanju odnosov, da iskreno poveste, kar vam leži na srcu. Da dovolj jasno poveste tisto, kar potrebujete. In po potrebi preverite, kako je druga stran razumela vaše sporočilo. (2)
.
Ko znate prisluhniti in upoštevati sebe, znate seveda to tudi v odnosih z drugimi. Tu je že naslednji korak – poslušanje. Brez sodb in analiz in potrebe po razlaganju, zgolj poslušajte, kaj vam sporoča sogovornik. In če je nejasno, povejte, kako ste vi razumeli.
.
Seveda, narava odnosa je vedno odločilna pri načinu reševanja. Vendar je vedno pomembno, da vi veste, kaj si želite in kaj ne.